Historia Goju-ryu

Okinawa jest główną wyspą archipelagu Ryukyu, leżącą pomiędzy Chinami, Japonią i Tajwanem. Takie położenie geograficzne sprawiło, że przez Okinawę i inne wyspy średniowiecznego królestwa Ryukyu przetaczała się fala kupców podróżujących drogą morską. Oni też byli podstawą ożywionej wymiany kulturowej, jaka następowała pomiędzy ludnością okinawską a innymi narodami. Na Okinawie istniały tamtejsze sposoby walki wręcz nazywane to-te. Sensei Shohin Nagamine w swojej książce „The essence of okinawan karate-do” pisze – Przybywający kupcy, czy też wędrowni-nauczyciele, przywozili z kontynentu chińskiego odmiany walk, które mieszały się miejscowymi systemami ukazując niebywałą skuteczności”W 1609 roku japoński wojowniczy klan Satsuma najechał i podbił Okinawę. Podtrzymał on istniejący już edykt o rozbrojeniu w prowadzony przez króla Ryukyu – Sho Hashi’ego. Królowi zależało na uniknięciu wewnętrznych międzyklanowych wojen domowych, jednak w obliczu najeźdźcy zakaz ten nabrał zupełnie innego znaczenia. Edykt zabraniał posiadania jakiejkolwiek broni w domostwach i uprawiania jakichkolwiek sztuk wojennych, nakazywał całkowite podporządkowanie się najeźdźcy. Dochodziło do paradoksów w uciążliwości życia codziennego. Okinawańczycy, naród utrzymujący się z rybołówstwa i uprawiania ryżu bywał niejednokrotnie upokarzany. Przykładem może być fakt, że często na całą wieś przypadał tylko jeden metalowy nóż do oprawiania ryb przymocowany łańcuchem do studni na środki wsi.Takie traktowanie spowodowało pogłębienie nienawiści. Podjęto potajemne uprawianie sztuk wojennych, z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku, na przykład cep do młócenia ryżu stał się skuteczną bronią o potężnym rażeniu – nun-chaku, korba do obracania żarnami była używana do walki z uzbrojonym w miecz samurajem – tonfa, itp.

Okinawańczycy dokonali jednak niemożliwego-wypracowali system zakładający „chimei tekki”, co znaczyło „zabić pojedynczym ciosem”. Fenomen tak pojmowanego celu treningowego polegał na tym, że adept musiał wykazać skrajną determinację swych działań, które dla utrzymania precyzji musiały być przeprowadzone przy maksymalnej koncentracji umysłu – często jedyną szansą zadania śmiertelnego ciosu było trafienie końcem palca we wrażliwy punkt ciała. Takie wymogi narzuciły na mistrzów karate konieczność studiowania tajników ludzkiego ciała dla poznania wrażliwych miejsc, medytacji dla wyciszania umysłu i opanowywania strachu oraz technik oddechowych dla zwiększania efektu ciosu. Powyższe warunki ukształtowały sztukę karate taką, jaką dzisiaj możemy podziwiać: precyzyjną, finezyjną w ruchach, gwałtowną jak huragan, cichą i skromną w umyśle, zdeterminowaną na wszystko…

Sztukę walki “Okinawa te” podzielono na trzy główne style:

Shuri – te – cechowało się twardymi technikami i było nastawione na atak. Nazwa tego stylu wywodzi się od miasta Shuri.

Tomari – te – ukształtowane pod wpływem zarówno twardych jak i miękkich technik Kempo. 

Naha – te – odzwierciedla miękkie techniki Kempo oraz kontrolę oddechu i “ki”. Styl ten nastawiony jest na techniki obronne, włączając w to rzuty, chwyty i bloki. Głównym założycielem tego stylu był sensei Kanryo Higaonna.

 

Sensei Kanryo Higaonna – urodził się w Naha na Okinawie. W wieku 14 lat zaczął ćwiczyć Chińskie kempo. Po kilkunastu latach treningów Kanryo udaje się do Fuzhou i zostaje uczniem Ryu Ryuko ucząc się stylu Białego Żurawia. Ryu Ryuko był mistrzem południowego Shaolin. Z tego okresu pochodzą ćwiczone do dziś kata: Sanchin, Saifa, Seiyunchin, Shisochin, Sanseru, Sepai, Kururunfa, Sesan i Sunparinpei. Higaonna w Chinach przebywał kilkanaście lat. Nazwano go “Aschi no Higaonna” z powodu bardzo silnych nóg. Sanchin kata oraz ćwiczenia Hojo Undo stanowiły fundament treningu. Po powrocie na Okinawę Higaonna uczył sztuki walki w szkołach publicznych jak i również udzielał lekcji prywatnych. Głównymi jego uczniami był: Taizo Tabara, Reishu Sakima, Chogi Yoshimura, Soke Ura, Juhatsu Kyoda, Seibun Nakamoto, Seko Higa, Kenwa Mabuni i Chojun Miyagi. Ten ostatni stał się spadkobiercą, tylko jemu przekazał całość swej wiedzy, ucząc go aż do swej śmierci.

Sensei Chojun Miyagi – urodził się 25 kwietnia w Higashi Machi – Naha. Gdy miał 11 lat matka zaprowadziła go do mistrza karate Ryuko Aragaki. W wieku 14 lat został uczniem Kanryo Higaonna. Po śmierci swego nauczyciela pojechał do Fuzhou, gdzie spotkał starego ucznia Ryu Ryuko i odnalazł miejsce, które stało się Dojo mistrza. Po powrocie z Chin zaczął nauczać karate. W 1940r. wprowadził do karate kata Gekisai Dai Ichi i Ni. Wcześniej, jako wynik jego studiów nad kata Rokkishu ze stylu Białego Żurawia, powstało kata Tensho. Jest on także autorem zmiany kata Sanchin. W 1926r. Chojun Miyagi założył klub karate Kenkyo. W klubie tym oprócz niego uczyli tacy mistrzowie jak: Kenwa Mabuni oraz Choki Motobu i Chomo Hanashiro. Chojun Miyagi całą wiedzę o Goju-Ryu chciał przekazać swojemu najbardziej pojętemu uczniowi Jin’an Shinzato, ale ten zginął podczas wojny. I tak sukcesorem stylu został An’ichi Miyagi.

Obrazy artykułów: miyagi_sensei.jpg

 

Sensei An’ichi Miyagi urodził się 9 lutego 1931r. w Naha. 1 lutego 1948r. mając 17 lat rozpoczął treningi w ogrodowym Dojo Chojun Miyagi. Uczył się nie tylko technik Goju-Ryu, ale też historii sztuki walki. Mistrz poddawał go wielu próbom, obserwując jego osobowość. Sensei An’ichi Miyagi ciągle ćwiczy i naucza karate. 1979r. został wybrany na honorowego przewodniczącego IOGKF. Miał tylko jednego prawdziwego ucznia, któremu mógł przekazać całą wiedzę. Jest nim Morio Higaonna. Sensei An’ichi Miyagi zmarł 28 kwietnia 2009r.

Sensei Morio Higaonna – urodził się 25 grudnia 1938r. w Naha – stolicy Okinawy. W wieku 14 lat zaczął treningi za namową ojca, który ćwiczył Shorin-ryu. Rok póĽniej trenował pod kierunkiem przyjaciela ojca Tsunetaka Shimabukuro. Jednak sensei Shimabukuro trenował także Goju-Ryu w ogrodowym Dojo Chojuna Miyagi, a ten zachęcił młodego Higaonnę do rozpoczęcia tam treningów. W wieku 16 lat zaczął poważne treningi u An’ichi Miyagi najbardziej wyuczonego i oddanego ucznia, szkolonego przez samego założyciela Okinawa Goju-Ryu Mistrza Chojun Miyagi. Podczas trwających wiele godzin ciężkich treningów, w których uczestniczył z wielkim zaangażowaniem, rzadkim nawet dla największych mistrzów, Mistrz Higaonna szybko zdał sobie sprawę, że jest jednym z najlepszych karateków na Wyspach Japońskich. W 1960 r. w wieku 22 lat Morio Higaonna przeprowadził się do Tokio, Centrum Japonii, aby studiować na Uniwersytecie Takushoku. Poproszono go aby uczył karate w tokijskiej Yoyogi dojo, gdzie bardzo szybko przyciągnął ogromną liczbę swoich naśladowców. Czasami uczył do 1000 uczniów dziennie, którzy zjeżdżali z całego świata by trenować. W rezultacie w 1979 roku powstało IOGKF. Trening był zawsze głównym celem w życiu Mistrza Higaonna. Nigdy nie szukał rozgłosu, a reputacja którą zyskał jest po prostu rezultatem jego niesamowitych umiejętności sztuki karate. We wrześniu 2007roku z rąk Sensei Anichi Miyagi odebrał certyfikat na 10 Dan oraz certyfikat potwierdzenie kontynułacji przekazu nauk Sensei Chojun Miyagi. Podczas ceremoni obecny był także Sensei Shuichi Aragaki. W 2012 roku podczas World Budo Sai na zebraniu instruktorów Higaonna sensei powierzył kierowanie i rozwój miedzynarodowej organizacji IOGKF Sensei Tetsuji Nakamura.

Obrazy artykułów: higaonna_sensei.jpg

Sensei Tetsuji Nakamura – urodził się 3 kwietnia 1965 roku w Osace w Japonii. W wieku 12 lat rozpoczął naukę judo, osiągając poziom drugiego czarnego pasa. W 1980 roku zaczął trenować karate. Miedzy czasie ukończył studia prawnicze zdobywając dyplom nauk politycznych. Pokończeniu studiów przeniósł się na Okinawę, gdzie trenował pod kierunkiem Shuichi Aragaki Sensei ucznia Chojun Miyagi Sensei. Sensei Nakamura słuchał Sensei Aragaki i ciężko ćwiczył każdego dnia. Aragaki Sensei poddawał go różnym próbą tak jak robiło się to pięćdziesiąt lat wcześniej. Aragaki Sensei przedstawił Tetsuji Nakamurę Mistrzowi Morio Higaonna a ten przyjął go do swojego Dojo w Naha i do IOGKF.Treningi z Mistrzem Higaonna były fizyczne w swej formie, nie wspominając już o walce jeden na jednego, gdzie nie ma miejsca, by się ukryć lub popełniać błędy. Kolejne szkolenia były jeszcze bardziej wyczerpujące. Wkrótce uzyskał awans na asystenta instruktora w Dojo w San Marcos w USA dodatkowo pomagał żonie Higaonna Sensei – Alannie, która była wówczas dyrektorem administracyjnym IOGKF. Sensei Nakamura spędził wiele lat, trenując pod okiem Mistrza korzystając z jego wiedzy i tradycyjnych metod. W 2002 roku mistrz Higaonna mianował Sensei Tetsuji Nakamurę na stanowisko głównego instruktora IOGKF w Kanadzie. W 2000 roku ożenił się z Ranią a 2002 roku na świat przyszło ich pierwsze dziecko – Emilie. W tym samym roku pani Alanna Higaonna odeszła ze stanowiska dyrektora administracyjnego IOGKF, a mistrz Higaonna mianował Sensei Nakamurę nową osobą nadzorującą prowadzenie Międzynarodowej Federacji. Nakamura Sensei wrócił na Okinawę ze swoją żoną Ranią i trzymiesięczną córką na rok, aby mógł przejąć zadanie dyrektora administracyjnego IOGKF. Następnie przeprowadził się Toronto w Kanadzie gdzie nadal mieszka, po tym jak Jim Marinow opuścił IOGKF. IOGKF w Kanadzie naprawdę zaczęło się pod koniec 2003 roku kiedy Nakamura Sensei zdecydował, że nadszedł czas, aby założył własne Dojo. To był początek ”Shudokan”, obecnie jednego z najpopularniejszych na świecie Goju-ryu Dojo. Przez wiele lat nauczał w specjalnie zbudowanym Dojo, ale wraz ze wzrostem jego popularności wkrótce miał do czynienia z ponad 180 uczniami regularnie trenującymi i zdecydowano, że potrzebne jest większe miejsce. Przy pomocy uczniów z Kanady i całego świata w 2011 roku powstało nowe Dojo Shudokan. Higaonna Sensei obserwował Sensei Nakamura, który doskonale dogaduje się z instruktorami i uczniami na całym świecie, w szczególności zrozumienia i szacunku dla zachowania tradycyjnego Goju-ryu. W skutek, czego w 2008 roku Higaonna mianował go na stanowisko Wiceprezesa Światowego IOGKF, a także, jako członka Komisji Wykonawczej Światowej Federacji.

Gdy zbliżał się Międzynarodowy BudoSai IOGKF w 2012, Mistrz Morio Higaonna zastanowił się nad swoją rolą w tradycyjnym Goju-ryu. Mając ponad 70 lat, mistrz Higaonna spełnił życzenia założyciela stylu – Bushi Chojun Miyagi – rozpowszechnił Goju-ryu na cały świat. IOGKF ma niezwykle silne fundamenty w ponad 55 krajach. Mistrz Morio Higaonna zdecydował, że musi spojrzeć w przyszłość. Podczas BudoSai zorganizowano spotkanie dla głównych instruktorów krajów członkowskich. Mistrz ogłosił swoim najbardziej doświadczonym uczniom, że odstąpi od swojej roli głównego instruktora, aby objąć stanowisko doradcze w Federacji, którą założył. Następnie ogłosił, że Sensei Tetsuji Nakamura zastąpi go, jako nowy Główny Instruktor IOGKF i nałożył na niego obowiązek przekazania Goju-ryu następnemu pokoleniu. Ten komunikat został dobrze przyjęty przez wszystkich uczestników Word BudoSai, Ta wiadomości szybko rozprzestrzeniły się na całym świecie. W tym samym tygodniu Sensei Nakamura osiągnął rangę 7 Dana od Mistrza Higaonny. Gdy ogłoszono to światu, spotkał się z gromkimi brawami. Kiedy Chojun Miyagi Sensei po raz pierwszy powierzył Goju-ryu młodemu człowiekowi o imieniu Ani’chi, powiedział mu, że dał mu cenny skarb, który musi chronić i nigdy go nie stracić. Mistrz Higaonna dał to samo Sensei Nakamurze, a nowy główny instruktor IOGKF zrozumiał znaczenie tego, co dostał. „Czuję wielką odpowiedzialność za bycie wybranym na lidera mojego pokolenia.”

Dzisiaj Sensei Tetsuji Nakamura nadal mieszka w Kanadzie ze swoją żoną Ranią i dwiema córkami, Emilie i Sophią. Jest troskliwym ojcem i znajduje równowagę między życiem rodzinnym a treningami i instruktażem. Nadal mówi dzisiaj, że nie jest najlepszy na świecie. Jednak to właśnie ta pokora, w połączeniu z tysiącami godzin szczerych i oddanych treningów i poszukiwań, sprawiają, że Sensei Tetsuji Nakamura jest jednym z najlepszych w świecie. Kiedyś powiedział, że nie wierzy, że kiedykolwiek osiągnie poziom Mistrza Higaonny, ale nigdy nie przestanie tego robić. Z tą pasją i duchem do treningu i ze wsparciem Świata, przyszłość Goju-ryu jest bezpieczna i będzie nadal rozkwitać pod jego przywództwem

Obrazy artykułów: nakamura_sensei.jpg

Goju-Ryu w Polsce

Okinawan Goju-Ryu Karate-Do jest oficjalnie uprawiane w Polsce od 1989 roku. Wprowadził go do naszego kraju Sensei Ryszard Szczepański. Pełnił on funkcje głównego instruktora odpowiedzialnego za rozwój tego stylu do września 2003r.

W latach 2003-2005 w polskie Karate Goju-Ryu kierowane jest przez trzyosobowy Zarząd Kenbukai jednakże nie spełnia on oczekiwań środowiska osób trenujących w skutek czego w 2006r rozwiązano Kenbukai i powołano dwa niezależne ogólnopolskie stowarzyszenia. Jednym z ich jest Okinawan Goju-Ryu Karate-Do Polska (IOGKF POLSKA).

Kluby Okinawan Goju-Ryu Karate – Do

Aktualny wykaz Państw Członkowskich działających w ramach Międzynarodowej Federacji Okinawan Goju-Ryu Karate Do (IOGKF) znajduje na stronie www.iogkf.com   Kluby Ogólnopolskiego Stowarzyszenia – stanowią stowarzyszenia sportowe działające w Polsce zgodnie z obowiązującym prawem. W chwili obecnej Ogólnopolskie Stowarzyszenie współpracuje z 27 ośrodkami. W ośrodkach tych największą uwagę poświęca się szkoleniu młodej kadry przede wszystkim rozwijają się sekcje dzieci i młodzieży. Poza treningami w Dojo organizujemy  turnieje sportowe, seminaria ogólnopolskie oraz letnie i zimowe obózy szkoleniowe.

Zapraszamy Kluby, Szkoły, Sekcje, Instruktorów  do trenowania Okinawan Goju-Ryu Karate Do – tradycyjnego stylu walki z Okinawy. Oferujemy oryginalny przekaz bezpośrednio od twórców stylu co jest najwyższą nobilitacją. Posiadamy stabilny, wysoki poziom nauczania. Kontakt: Sensei Tomasz Siewkowski 5 Dan – Szef wyszkolenia Karate Goju-ryu w Polsce Tel. +48 603-777-194

MiejscowośćInstruktorKontaktWWW
BIAŁOGARDSensei Agnieszka Wysockatel. +48 665 476 144 
BIAŁYSTOKSensei Cezary Furmaniaktel. +48 508 130 952 WWW
BIELSKO BIAŁASensiei Maciej Pielatel. +48 663 627 917 
BYDGOSZCZ 
Sensei Tomasz Siewkowskitel. +48 603 777 194 
CHOCZEWO Sensei Waldemar Jakubowskitel. +48 784 717 405 
DĘBNICA KSZU Sensei Krzysztof Lehmanntel. +48 601744 818 
PORONIN 

Sensei Rafał Tokarczyk

tel. +48 504 238 715
 
PRUSZCZ GDA. Sensei Damian Pastuszaktel. +48 692 577 597 WWW
GDAŃSK 
Sensei Piotr Schulztel. +48 507 797 601 
GDYNIA Sensei Marek Bajkowskitel. +48 666 905 048 
GRUDZIĄDZSensiei Oleg Iwanienkotel.+48 605 973 999  
KONINSensei Artur Krzyżanowskitel. +48 695 640 003 
KOSZALINSensei Jacek Skirzyńskitel. +48 570 037 800 
LEGNICASensei Jerzy Łabińskitel. +48 605 392 308WWW
ŁÓDŹSempai Sergey Petrunkotel. +48 537 552 495
 
NIEPOGLĘDZIESensei Krzysztof Lehmanntel. +48 601744 818 
RADOMSensei Robert Gawryjołek tel. +48 502 814 116 WWW
SĘPÓLNO KRAJ.Sensei Dariusz Balatel. +48 604 209 672 
SIERADZSempai Mariusz Kwiatkowski tel. +48 514 788 390 
SŁUPSK
Sensei Mirosław Gubernat tel. +48 600 077 244 
SŁUPSKA KRĘPASensei Krzysztof Matusiaktel. +48 695 047 704 
SZCZECIN
Sensei Robert Stefańskitel. +48 606 261 026
WWW
WARSZAWA
Sensei Paweł Iwaszkiewicztel. +48 693 280 194 WWW
WROCŁAWSensei Marcin Marcinkowskitel. +48 518 049 108 
WŁYNKÓWKO
Sensei Damian Dziadosztel. +48 534 734 793 
ZABRZE 
Sensei Paweł Urbańczyktel. +48 518 815 348 
ZAKOPANE
Sensei Rafał Tokarczyktel. +48 504 238 715 
ŻARY 
Sensei Marek Wołoszyntel. +48 697 690 487
close

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności